top of page
  • Zdjęcie autoraAlicja Stańska

W imię Ojca i Syna...

"Jeżeli dziecko wychowuje cała wioska, to molestuje je także cała." Spotlight


Już na wstępie zaznaczam, iż dzisiejszy wpis nie ma nic wspólnego z wiarą. Jestem osobą, która szanuje prywatność wyznaniową każdego człowieka na świecie. Celem dzisiejszego wpisu nie jest dyskusja o religii, a placówkach prowadzonych przez ludzi z krwi i kości. Ludziach, którzy pod przykrywką głoszenia słowa bożego skazali najmłodszych na lata cierpienia.


Miasteczko Cotija de la Paz, 12 tysięcy mieszkańców , muzeum, w którym na ścianie wiszą fotografie miejscowych bohaterów - wśród nich Marcial Maciel Degollado, założyciel Legionu Chrystusa.


Maciel ma dziesięcioro rodzeństwa. Trzech z jego wujów jest biskupami. Jako 16 latek wstępuje do seminarium. Jako 21 latek zostaje księdzem. Niedługo później zakłada kongregację, która staje się Legionem Chrystusa ( 1941 rok ). Celem owego zgromadzenia katolickiego jest kształcenie młodych księży i szerzenie wiary.


Początki zgromadzenia


Ofiara nr 1


Wykorzystywanie zaczęło się od masturbacji. Byłem sparaliżowany ze strachu. Wiedziałem, że każda forma współżycia była grzechem. Jako dziecko nie potrafiłem pojąć jakim cudem święty człowiek - Ksiądz mógł dopuścić się takiego aktu i to ze mną.


Po całonocnym gwałcie ofiara ośmiela się domagać wyjaśnień.

Przecież nie popełniłeś grzechu, udzieliłeś mi aktu miłosierdzia uwalniając od bólu. Postąpiłeś godnie i szlachetnie. To nie był grzech.”


Kiedy chłopiec wciąż upiera się przy grzechu, Maciel postanowia udzielić mu rozgrzeszenia.

“W imię Ojca i Syna - nie musisz się już więcej martwić.”


“Sądzę, że Masielle założył Legion Chrystusa, aby zaspokajać swoje skłonności do seksu z chłopcami. To był prawdziwy powód, dla którego powstała organizacja. Chciał mieć stały dopływ ofiar. Każde małe dziecko lub dorastający chłopiec był ofiarą molestowania.”


Ofiara nr 2


“ Przymusił mnie do współżycia. Był brutalny. Miał 35 lat ja może 17. Twierdził, że jego przypadłość - podobno infekcja dróg moczowych - wymaga specjalnej terapii. Jedną z jej form były czynności seksualne i masturbacja. Wiem o tym dobrze, ponieważ kilkakrotnie byłem jej ofiarą. Wszyscy przymykali oczy na ten proceder. Odbywał się w półmroku tzw. sali szpitalnej."


"Jakby nie dość było bajeczek o schorzeniach Maciel twierdził, że Ojciec Święty Pius XII udzielił mu specjalnej dyspensy. Zakonnice mogły masować genitalia Maciela, by uwolnić go od konfliktu spermowo urynalnego. Rozumiałem z tego niewiele, tyle co chłopak w moim wieku.”


Ofiara nr 3


“Ojciec Maciel dowiedział nas od czasu do czasu. Pamiętam dobrze jak z jego pokoju dobiegały krzyki, trzask ciskanych mebli. Mówiono nam, że walczy z Diabłem.”


Ofiara nr 4


“Zostałem przekonany, że miejsce u jego boku jest wyróżnieniem. Wmawiałem sobie, Bóg chce, abym pomógł człowiekowi, który przeznaczony jest do wielkości. Mimo to, przepełniały mnie obrzydzenie i poczucie upokorzenia. Uważałem, że składam z siebie ofiarę. “


Dla chłopców Marcial Maciel był całym światem: ojcem, matką, spowiednikiem, księdzem, nie mieli nikogo innego. W jednej chwili gwałcił jednego chłopca lub całą grupę, następnie zaś stawał przed świętym sakramentem by modlić się gorliwie.


Chłopcy Legionu Chrystusa składali przysięgę czystości i milczenia, nie mieli prawa kwestionować zdania przełożonego, ani wyjawić prawdy o tym co się dzieje poza murami zgromadzenia. Raz w miesiącu mogli napisać list do rodziców pod ścisłym nadzorem przełożonych. Do ich obowiązków należało także pisanie raz w miesiącu listu do samego Maciela. I mimo, iż mijały lata - warunki i zasady pozostały wciąż te same.


Rok 2010 - przysięga milczenia Xaviera L.


"Nic o sobie nie wiedzieliśmy. Przysięga milczenia zabraniała nam mówić i rozmawiać ze sobą. Z problemami mogliśmy iść jedynie do osoby wyznaczonej przez Boga."


Po latach Xavier zaczął kontaktować się jak to nazywa z “towarzyszami niedoli”. Odnajdywał ich za pomocą portali społecznościowych. To wtedy dowiedział się, że wszyscy przechodzili przez to samo piekło.


Hiszpania rok 1946


Pierwszym krajem, który przywitał Marcial Maciela z otwartymi ramionami była Hiszpania za czasów Generała Franco. W Comillas powstało jedno z centrów rekrutujące chłopców do Legionu Chrystusa.


W 1946 roku dzieci z wielu krajów zostają oddzieleni od rodzin na długie miesiące, a nawet lata. Oderwani od korzeni mieli stanowić nowe sedno zakonu. Wszystkie te zabiegi miały ukryć akty pedofilii.


Lata współczesne


Od lat 70-tych w seminariach zakonu nic się nie zmieniło. Legion jest jednym z najlepiej rozwijających się zgromadzeń katolickich. Zakony znajdują się w 20 krajach na świecie.


W szkołach średnich i uniwersytetach w roku 2010 znajdywało się 120 tyś. świeckich uczniów. W tym samym roku zakon liczył 700 księży.


Podczas dziennikarskiego śledztwa, wykryto 213 dokumentów ukazujących dowody na przestępstwa seksualne wobec dzieci, opresyjne metody kongregatu oraz jego założyciela, które pozostały bez reakcji Watykanu.


Samego Maciela wysłano na emeryturę dopiero w 2006 roku za sprawą Papieża Benedykta. Dwa lata później w wieku 88 lat, stawiany przez Jana Pawła II za wzór młodzieży chrześcijańskiej na świecie, Marcial Maciel umiera w Houston.


Po jego śmierci na światło dzienne wychodzą to coraz bardziej szokujące informacje. Jedną z nich jest fakt, iż oprócz kilkudziesięciu ofiar wśród uczniów Legionu Chrystusa, M.M. molestował także własne dzieci.


Do dnia dzisiejszego Legion zgromadził fortunę 20 mld dolarów. Posiada około 300 szkół i uniwersytetów. Wszyscy prominentni z kręgu legionistów, w tym żona byłego prezydenta Francji Sarkozego, która bywała na spotkaniach biznesowych Maciela, odmówili komentarza w sprawie finansowania legionu.


Polska


W Polsce Legion Chrystusa działa od 1994 - w Krakowie i Gdańsku Osowej.


Ponadto legioniści prowadzą także spotkania młodzieży szkolnej. Odbywają się one w klubach pod międzynarodową nazwą ECYD, której inicjatorem był sam Macial.

Owe spotkania odbywają się w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku czy Nowym Sączu.

Wiek dzieci, według którego przynależy się do 1 z 4 grup ECYD oznaczony jest kolorami:


11 - 12 lat - kolor niebieski - symbolizujący miłość do Maryi

12 - 13 lat - kolor czerwony - symbolizujący miłość do Chrystusa

13 - 14 lat - kolor żółty - symbolizujący miłość do papieża

15 - 16 lat - kolor czerwony - symbolizujący miłość do … ECYDu.


Kardynał Stanisław Dziwisz był informowany o przestępstwach pedofilskich, do których dochodziło w polskich placówkach Legionu Chrystusa. Według reportażu "Don Stanislo" brał on udział także w tuszowaniu światowych skandali. Ponadto jest on posądzany o sprowadzenie Legionu na teren Polski. To za jego namową Maciel stworzył tu oddziały.


"W reportażu Marcina Gudowskiego poruszono też wątek listu, który pełnomocnik ofiar Maciela wysłał do Dziwisza w 2002 r. Choć jak podkreśla Jose Barba Martin, ofiara Maciela i były Legionista, "praktycznie niemożliwe było", by list do Dziwisza nie dotarł, w sprawie nic się nie wydarzyło. Co ważne, do Dziwisza skierowano trzy kopie listu - jedną z nich przekazano nawet watykańskiemu gwardziście." ( fragment tekstu Michała Litorowicza dla gazeta pl )


Odznaczeń Dziwisza nie jestem w stanie wyliczyć. Za życia postawiono mu w Polsce juz dwa pomniki. W 2017 roku prezydent Andrzej Duda "w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności dla życia publicznego i społecznego, za budowanie pozytywnego wizerunku Polski na świecie oraz za osiągnięcia w dziele pojednania między ludźmi” odznaczył go Orderem Orła Białego.


I na zakończenie...


Szkół katolickich w Polsce jest ponad 600. Liczba ta ciągle wzrasta.

W 1990/1991 działała tylko jedna taka szkoła podstawowa i 18 liceów. Co się zatem zmieniło?


Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty


Mianowicie "Od 1991 roku szkolnictwo religijne w Polsce dostało zielone światło od państwa. Zmiany prawne, a w szczególności ustawa o systemie oświaty spowodowały wzrost liczby szkół wyznaniowych, głównie katolickich, który trwa do dnia dzisiejszego." ( źródło ourkid.net )


W 2018 roku naliczono w Polsce:

- 92 domy dziecka

- 378 świetlic terapeutycznych

- 105 podwórkowych klubów

- 257 ośrodków kolonijnych

- 560 szkolnych kół Caritas


Jeżeli chodzi o działalność zgromadzeń zakonnych:

- 30 żeńskich zakładów opiekuńczo-leczniczych

- 65 ośrodków wychowawczych

- 65 domów dziecka zgromadzeń zakonnych

- 54 domów pomocy społecznej dla dzieci

- 31 okien życia

- 55 świetlic dla dzieci.


Dzisiaj nie skomentuję niczego. Temat będzie przeze mnie kontynuowany.


Wszystkich chętnych zapraszam do zapoznania się z „Raportem 1941-2019 na temat fenomenu przemocy seksualnej wobec nieletnich w Legionie Chrystusa od jego założenia do dnia dzisiejszego”


Miłego weekendu,


Alicja Stańska


__________________________________________________________________________________

„Raport 1941-2019 na temat fenomenu przemocy seksualnej wobec nieletnich w Legionie Chrystusa od jego założenia do dnia dzisiejszego” https://legionariesofchrist.org/en/wp-content/uploads/2019/12/Report-1941-2019.pdf

Dokument "Legion Chrystusa - Skandal w Watykanie" https://www.youtube.com/watch?v=HizJ4XVRWAU117 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page