top of page
  • Zdjęcie autoraAlicja StaƄska

Analiza przemocy.

"Jak ma wyglądać morderca? Powinienem spƂywać krwią i mieć kƂy?" Joseph Paul Franklin, seryjny morderca, który zabiƂ ponad 15 osób w latach 1977 - 1980.


Co ksztaƂtuje mordercĂłw? Czy kaĆŒdy z nas moĆŒe nim być?

Czy nasza przeszƂoƛć ma wpƂyw na naszą przyszƂoƛć?


Sam Ted Bundy powtarzaƂ wielokrotnie, ĆŒe wywodziƂ się z dobrego domu, wiec musi być z natury zƂy. JednakĆŒe zƂo nie jest konceptem naukowym, a religijnym. I tak jak historia jego dzieciƄstwa, ktĂłra pokazuje prawdziwe przyczyny brutalnych zachowaƄ Bundiego w ĆŒyciu dorosƂym, tak historie wielu innych oprawcĂłw zajmują gƂowy naukowcĂłw na caƂym ƛwiecie i są takĆŒe moim przedmiotem badaƄ.


"Jego ĆŒycie byƂo tragiczne od poczęcia." Dr Dorothy Otnow Lewis


Naukowiec próbuje zrozumieć, co motywuje czƂowieka do popeƂnienia czynu zakazanego, spoƂeczeƄstwo zaƛ ocenia emocjonalnie. I tak jak jedni naukowcy badają zaburzenia, genetykę, tak inni czynniki ƛrodowiskowe oraz wychowanie.


Dr Dorothy Otnow Lewis to amerykaƄska psychiatra, naukowiec oraz biegƂy sądowy w wielu gƂoƛnych sprawach o morderstwo w tym morderstwa seryjne. Przez ponad 40 lat badaƂa oprawcĂłw. Jej szczegĂłlnym zainteresowaniem byƂo poƂączenie predyspozycji psychotycznych lub urazy mĂłzgu z doƛwiadczaniem dƂugotrwaƂej i dotkliwej przemocy, oraz spoƂeczno-psychologiczno-biologiczne czynniki odgrywające kluczową rolę, ktĂłrych skutkiem moĆŒe być wykreowanie niebezpiecznego czƂowieka, zdolnego zabić.


W początkowych latach kariery Dr Lewis zajmowaƂa się przede wszystkim mƂodocianymi przestępcami. Jak sama mówi:

"Większoƛć z nich miaƂa bogate biografie: wypadki, poparzenia, zatrucie tlenkiem węgla - sprawcami byli rodzice."


OdkryƂa, iĆŒ mordercze skƂonnoƛci występują częƛciej u ofiar przemocy oraz dzieci, ktĂłre cierpiaƂy na dysfunkcję mĂłzgu. Częƛć z urazĂłw z lat dziecięcych, ktĂłre wpƂynęƂy na behawioralne skutki mordercĂłw to: bicie, potrząsanie, rzucanie o ƛcianę, czego skutkiem byƂy liczne mikrowylewy. Co ciekawe " czasami tylko one odrĂłĆŒniaƂy agresywnych pacjentĂłw oddziaƂu od nieagresywnych".


Jim Clement Specjalista ds. Profilowania FBI mĂłwi:

"Genetyka Ƃaduje broƄ, jej osobowoƛć i psychologia celują, a ich doƛwiadczenie pociąga za spust".


GƂębokie traumatyczne przeĆŒycia w dzieciƄstwie mają wpƂyw na dorosƂe ĆŒycie. OprĂłcz ksztaƂtowania osobowoƛci mogą mieć takĆŒe wpƂyw na wybory ĆŒyciowe.

"Genetyka i ƛrodowisko wspóƂpracują ze sobą, zachęcają do agresywnych zachowaƄ" "Anatomia przemocy" Dr Adrian Raine Profesor Kryminologii i Psychiatrii.


Jednak, aby szkodliwe uwarunkowania genetyczne stworzyƂy w czƂowieku skƂonnoƛci przestępcze, musi dojƛć do zetknięcia z czynnikami ƛrodowiskowymi jak przemoc psychiczna, fizyczna, maltretowanie czy wykorzystywanie seksualne.


Dla przykƂadu warto wspomnieć historię jednego z seryjnych morderców, których sylwetkę przedstawiam na mojej najnowszej wystawie "Czyja wina?".


Andrei Romanovich Chikatilo


Data urodzenia: 16 paĆșdziernika 1936

Liczba ofiar: 53 - 56

Data zabĂłjstw: 1978 - 1990

Data aresztowania: 20 listopada 1990

Data ƛmierci: 16 luty 1994

Wyrok wykonano poprzez pojedynczy strzaƂ w gƂowę za prawym uchem.


Andrei urodziƂ się na Ukrainie we wsi JabƂocznoje w czasach, gdy Ukraina mierzyƂa się z największym w historii gƂodem, który zdziesiątkowaƂ ludnoƛć Związku Radzieckiego. W chwili jego narodzin ZSRR przystąpiƂ do wojny z Niemcami, która skutkowaƂa ciągƂymi nalotami bombowymi.


TuĆŒ po narodzinach maƂy Andrei zachorowaƂ na wodogƂowie, ktĂłre spowodowaƂo problemy z narządami pƂciowymi, a ich skutkiem byƂo między innymi nocne moczenie aĆŒ do pĂłĆșnego okresu dojrzewania. PoniewaĆŒ chƂopiec spaƂ na jednym Ć‚ĂłĆŒku z rodzicami, matka karaƂa go biciem za kaĆŒde moczenie się w nocy. Ponadto, gdy zniknąƂ jego starszy brat Stephan, Anna ( matka ) wmĂłwiƂa chƂopcu, iĆŒ zostaƂ on porwany i zjedzony przez gƂodujących sąsiadĂłw.


Ojciec Andreia zostaƂ powoƂany do wojska i walki z Niemcami. W czasie wojny zostaƂ schwytany przez NiemcĂłw i oskarĆŒony przez swoich rodakĂłw o zdradę, czego wynikiem byƂo zastraszanie maƂego Andreia w szkole.


W wieku 15 lat Czikatilo odbyƂ nieudany stosunek z mƂodą dziewczyna, ktĂłra wyƛmiaƂa go publicznie. Nastolatek odkryƂ wtedy, iĆŒ choruje na chroniczną impotencję. To wydarzenie wpƂynęƂo na wszystkie przyszƂe doƛwiadczenia seksualne Andreia.


22 grudnia 1978 dorosƂy Chikatilo prĂłbuje zgwaƂcić 9 letnią dziewczynkę. PoniewaĆŒ nie jest w stanie osiągnąć erekcji postanawia ją zabić. Wtedy okazuje się, ĆŒe mÄ™ĆŒczyzna doznaje wytrysku w chwili mordowania dziecka noĆŒem. Andrei zrozumiaƂ, iĆŒ jest w stanie osiągnąć podniecenie seksualne i orgazm jedynie poprzez dĆșganie i cięcie swoich ofiar ( kobiet i dzieci ). Jest jednym z nielicznych mordercĂłw, ktĂłrzy dopuƛcili się kanibalizmu.


Analiza sekwencji zachowaƄ w ĆŒyciu seryjnych mordercĂłw:

od wykorzystywania w dzieciƄstwie do metod morderstwa.


W 2020 roku, Abbie Jean Marono z Uniwersytetu Lincolna w Wielkiej Brytanii, publikuje ciekawe badanie "A Behaviour Sequence Analysis of Serial Killers’ Lives: From Childhood Abuse to Methods of Murder", ktĂłrych celem jest "Dostarczenie nowej metody mapowania sekwencji rozwojowych historii ĆŒycia seryjnych mordercĂłw. Rola molestowania we wczesnym dzieciƄstwie prowadząca do typĂłw seryjnych morderstw i zachowaƄ związanych z morderstwami."


Abbie przeprowadziƂa badania na 233 męskich seryjnych mordercach, ktĂłrzy zaznali wykorzystywania w dzieciƄstwie ( fizycznego, seksualnego lub psychicznego ). Analiza sekwencji zachowaƄ zostaƂa wykorzystana do wykazania znaczących powiązaƄ między zachowaniami, a wydarzeniami w ciągu ich ĆŒycia.


Przemoc fizyczna w dzieciƄstwie, a wpƂyw na zachowania oprawcy w ĆŒyciu dorosƂym.


W przypadku przemocy fizycznej występowaƂa wyraĆșna sekwencja między doƛwiadczeniem przemocy fizycznej i typologią gwaƂtu, a typologią gniewu. Osoby z typologią gwaƂtu dokonywaƂy morderstwa szybko, a miejsca zbrodni wykazywaƂy oznaki wiązania ofiary. Zbrodnie charakteryzowaƂy się przesadą.


Przemoc psychiczna w dzieciƄstwie, a wpƂyw na zachowania oprawcy w ĆŒyciu dorosƂym.


W przypadku przemocy psychicznej istniaƂa wyraĆșna sekwencja między doƛwiadczeniem znęcania się psychicznego i typologią gwaƂtu / poĆŒÄ…dania, a korzyƛciami finansowymi.

We wszystkich przypadkach, w ktĂłrych motywacją byƂ zysk finansowy, zbrodni dokonywano szybko. Jednak jeƛli typologią byƂ gwaƂt / poĆŒÄ…danie, to czas popeƂniania zbrodni się wydƂuĆŒaƂ. IstniaƂ rĂłwnieĆŒ silny związek między torturami, a dowodami na przesadne okaleczanie ciaƂa.


Wykorzystywanie seksualne w dzieciƄstwie, a wpƂyw na zachowania oprawcy w ĆŒyciu dorosƂym.


W przeciwieƄstwie do innych rodzajĂłw naduĆŒyć, wykorzystywanie seksualne byƂo powiązane ze wszystkimi czterema typologiami ( gwaƂt, poĆŒÄ…danie, wƂadza, gniew).

Oprawcy przestępstw seksualnych byli bardziej skƂonni do torturowania ofiar. Czas dokonania zabójstwa byƂ krótszy, jednak nacechowany okaleczaniem ofiary.


"Wczeƛniejsza literatura sugeruje, ĆŒe wczesne znęcanie się fizyczne prowadzi do pĂłĆșniejszej agresji i przemocy (Widom, 1989). Obecne wyniki częƛciowo to potwierdzają. ChociaĆŒ osoby, ktĂłre byƂy wykorzystywane fizycznie, częƛciej wykazywaƂy „przesadę” wobec swojej ofiary, najbardziej szczegĂłlnie brutalne metody zabijania stosowali ci, ktĂłrzy byli wykorzystywani seksualnie lub psychicznie we wczesnym okresie ĆŒycia. Na przykƂad okaleczanie, tortury i wiązanie ofiary byƂy bardziej typowe dla seryjnych mordercĂłw, ktĂłrzy doƛwiadczyli wykorzystywania seksualnego. Co więcej, ci, ktĂłrzy byli wykorzystywani seksualnie, rzadko wykazywali oznaki przesady, a morderstwa byƂy zwykle dokonywane szybko. Nie dotyczyƂo to zarĂłwno przemocy fizycznej, jak i psychicznej, poniewaĆŒ obie strony wykazaƂy dowody przesady


Co więcej, wszystkie zarejestrowane morderstwa zostaƂy przeprowadzone szybko przez tych, ktĂłrych sklasyfikowano jako motywowanych wƂadzą. Nie byƂo rĂłwnieĆŒ dowodĂłw na jakiekolwiek tortury, okaleczenia lub przesadę." Abbie Jean Marono.


Narodowy Instytut Sprawiedliwoƛci USA


Dr Herrenkhol wraz ze swoimi wspóƂpracownikami z Narodowego Instytutu Sprawiedliwoƛci w USA, przeprowadzili badania "Skutki znęcania się nad dziećmi, przemocy w wieku mƂodzieƄczym, aprobaty rĂłwieƛnikĂłw i postawy popierające przemoc na przemoc partnera w ĆŒyciu dorosƂym", ktĂłre wyraĆșnie wykazują, iĆŒ wykorzystywanie w dzieciƄstwie zwiększa ryzyko zachowaƄ przestępczych w wieku dorosƂym, zachęcając do zachowaƄ aspoƂecznych w dzieciƄstwie. "Cykl przemocy" u osĂłb, ktĂłre w przeszƂoƛci byƂy krzywdzone w dzieciƄstwie, przy czym ofiary przemocy w dzieciƄstwie częƛciej wykazywaƂy przemoc w pĂłĆșniejszym ĆŒyciu.



Zatem. Czy moĆŒna ocenić zachowania oprawcĂłw bez zapoznania się z ich biografią? WedƂug opinii publicznej, mordercy, a w szczegĂłlnoƛci seryjni mordercy, to ludzie pozbawieni sumienia, ktĂłrzy czerpią przyjemnoƛć z zabijania. Zaburzone dzieciƄstwo jest doƛć powszechne w ich profilach. WaĆŒne jest zatem, aby upewnić się, ĆŒe kaĆŒde dziecko otrzymuje miƂoƛć i opiekę od swoich opiekunĂłw. Bo tak naprawdę jeƛli znajdziemy jedną igƂę w stogu siana, moĆŒe to być przypadek. JeĆŒeli jednak trafimy na nią drugi raz, w ƛrodku musi być ich caƂe mnĂłstwo.


“Coraz większa wiedza o genezie przemocy miesza kategorie winy oraz poczytalnoƛci. Ludzie mają potrzebę ochrony, zemsty, swoją moralnoƛć. Ale aby zrozumieć, trzeba wybaczyć, a ostatnimi czasy wybaczanie nie jest w modzie. MoĆŒe Bundy miaƂ rację? Bardziej interesują nas krwawe szczegóƂy zbrodni niĆŒ jej powody. Akt zabĂłjstwa pobudza nasz ukƂad limbiczny. Ludzie walczą o miejsca na egzekucjach.” Dr Dorothy Otnow Lewis


MiƂego dnia,


Alicja StaƄska

__________________________________________________________________________________

Link do badaƄ "A Behaviour Sequence Analysis of Serial Killers’ Lives: From Childhood Abuse to Methods of Murder": https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7144278/

Link do badaƄ "Pathways Between Child Maltreatment and Adult Criminal Involvement": https://nij.ojp.gov/topics/articles/pathways-between-child-maltreatment-and-adult-criminal-involvement





483 wyƛwietlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page