top of page
haft koralikowy i kryształy.jpg

O hafcie

Alicja Stańska L'art de la broderie

Haft często kojarzy się z zajęciem, którym oddawały się gospodynie na obszarach wiejskich. Nic bardziej mylnego, ale wiem, tak go odbieramy ,  szczególnie osoby, które urodziły się tak jak ja w latach 80tych. Osobiście pamiętam obrazki w domach reprezentujące haft krzyżykowy, często z motywem religijnym czy krajobrazem naturalnym.

Jednak jest też inny świat haftu. To świat sztuki, wysokiej mody, przepychu i czerwonych dywanów. To właśnie haft ręczny nadaje ostateczną cenę najdroższych kreacji świata. Domy mody takie jak Chanel, Dior, Elie Saab czy Valentino współpracują z domami haftu, dzięki którym mogą tworzyć najdroższe kreacje w swoich kolekcjach. Oczywiście posiadają one także własne artisan, jednakże czas, który jest potrzebny na wykonanie jednej kreacji jest tak duży, że współpraca z innymi pracowniami jest konieczna. Ponadto koszty profesjonalnej hafciarki w Paryżu także nie są niskie. Minimalne wynagrodzenie hafciarki na zlecenie to 50 euro za godzinę - przy hafcie kreacji, który trwa 300 godzin cena staje się dość poważna ;). 

Czytając to zastanawiasz się może czy haft maszynowy nie mógłby zastąpić haftu ręcznego? Nie. Haute couture to przede wszystkim pokaz rzemiosła artystycznego. To hołd dla pracy ręcznej. To wysublimowany design i marzenie wielu koglekcjonareów. Natomiast haft maszynowy, to nic innego jak powielany wzór, który jest wykorzystywany w modzie ulicznej. 

Haft haute couture daje możliwość nadania kreacji osobistego charakteru. Ogromną rolę odgrywa tu światło, które padając na haft pod danym kątem zmienia jej formę i wygląd. W hafcie ograniczyć nas może jedynie brak wiedzy i doświadczenia. Jak mówi stare przysłowie "praktyka czyni mistrza", w tym przypadku praktyka jest koniecznością. Początkujący hafciarze używają zwykle tylko muliny. Z czasem uczą się tworzenia projektów z innymi elementami. Haft haute couture pozwala na wiele. Oprócz korali, cekinów, nici, muliny, można wykorzystać muszle, pióra, wstążki, kryształy i wszystko o czym pomyśli projektant. Kwestią jest umiejętność łączenia i designu.

W mojej pracowni stopniowo będę uczyć wykorzystywania wielu technik. Pokażę kompletnie inne podejście do pracy z nićmi, kamieniami, kryształami. Dla tych którzy przejdą poziomy podstawowe oferuję pełne projektowanie haftu. Dlaczego? Ponieważ, by stworzyć haft haute couture musisz nauczyć się nowego myślenia o hafcie. Poznać metody projektowania i łączenia wielu technik. Musisz zrozumieć, że spod Twoich rąk powstaje drogocenne arcydzieło. I tylko od Ciebie zależy czy stanie się ono częścią kreacji czy obrazem.

Do zobaczenia! 

 

haft koralikowy i kryształy.jpg
bottom of page